Personal

IMs personal från A till Ö

Ekonomi & IT

Anne-Sophie Björk
Givarservice/support
annesophie.bjork@imsweden.org
046-32 99 45

Ann Bülow
Styrelsestöd och verksamhetscontroller
ann.bulow@imsweden.org
046-32 99 50

Peter Joelsson
Ekonomichef
peter.joelsson@imsweden.org
046-32 99 44

Christer Nilsson
IT-ansvarig
christer.nilsson@imsweden.org
046-32 99 66

Dragana Radovanovic
Controller
dragana.radovanovic@imsweden.org
046-32 99 29

Jolan Rusz
Controller
jolan.rusz@imsweden.org
046-32 99 43

Anna-Lena Serrano
Redovisningsekonom
anna-lena.serrano@imsweden.org
046-32 99 42

Tina Torell
Givarservice/support
tina.torell@imsweden.org
046-32 99 46

Marie Åström
Ekonomiassistent
marie.ahstrom@imsweden.org
046-32 99 51

Global Operations

Vid huvudkontoret

Anders Berg
Verksamhetschef Global Operations
anders.berg@imsweden.org
046-32 99 32

Marija Brdarski
Grant manager
marija.brdarski@imsweden.org
046-32 99 23

Jacqueline Dürre
Policyrådgivare Humanium Metal
jacqueline.duerre@imsweden.org
046-32 99 75

Arvid Hallberg
Projektledare Ensured civic space
arvid.hallberg@imsweden.org
046-32 99 59

Karin Karlsson
Tematisk rådgivare
karin.karlsson@imsweden.org
046-32 99 59

Simon Marke Gran
Projektledare Humanium Metal
simon.markegran@imsweden.org
046-32 99 21

Andreas Ulfsax
Resultatansvarig
andreas.ulfsax@imsweden.org
046-32 99 27

Hanna von Reding
Desk officer
hannah.vonreding@imsweden.org
046-32 99 21

Global Operations

Region Sverige/Norra Europa

Ayman Adel Amin
Projektledare RådRum
ayman.amin@imsweden.org
08-408 838 04

Yaser Alkafri
Projektledare RådRum Kristianstad/Bromölla
yaser.alkafri@imsweden.org
046-32 99 52

Catharina Andersson
Städansvarig Vrigstad
catharina.andersson@imsweden.org

Verenice Bengtsson
Projektutvecklare Antirasism i arbetslivet
verenice.bengtsson@imsweden.org
070-410 80 64

Martin Broms
Samordnare RådRum Lund
martin.broms@imsweden.org
040-601 17 98

Ebba Carlson
Projektledare Kvinnokraft 25 %
ebba.carlson@imsweden.org

Annika Engström
Köksansvarig Vrigstad
annika.engstrom@imsweden.org

Sofia Gerdes
Projektledare RådRum Lund
sofia.gerdes@imsweden.org 
070-410 80 57

Erik Lago
Koordinator
erik.lago@imsweden.org
0382-307 95

Syed Latif
Projektledare IM Start Up Hub (arbetsmarknad)
syed.latif@imsweden.org
0382-56 50 53

Peter Lindqvist
Projektledare Aktiv Fritid Helsingborg (föräldraledig)
peter.lindqvist@imsweden.org
040–601 17 97

Zuraiya Longdewa Boularbah
Projektledare IM Young
zuraiya.boularbah@imsweden.org
070-41 00 345

Miriam Lumonya
Projektledare IM Start Up Hub
miriam.lumonya@imsweden.org
0382-56 50 58

Jenny Mark Ketter
Projektchef Sverige/Norra Europa
jenny.mark.ketter@imsweden.org
046- 32 99 54

Nihal Ragab
Samordnare RådRum Eslöv
nihal.ragab@imsweden.org

Nazanin Sepehri
Projektledare Antirasism i arbetslivet
nazanin.zepehri@imsweden.org
070-792 40 05

Annika Thelin
Regionchef Sverige/Norra Europa
annika.thelin@imsweden.org
0704-10 02 59

HR

Ronja Bäckström
Koordinator Internship Program
ronja.backstrom@imsweden.org
046-32 99 24

Sophia Djane
Koordinator Internship Program (föräldraledig)
sophia.djane@imsweden.org

Sara Fallström
Rådgivare risk, kris, säkerhet (tjänstledig)
sara.fallstrom@imsweden.org
046-32 99 39

Anna Liffner
HR-chef
anna.liffner@imsweden.org
046-32 99 67

Ingrid Olsson
HR-specialist
ingrid.olsson@imsweden.org
046-32 99 49

Insamling och engagemang

Gunilla Brodin
CRM-analytiker/projektledare
gunilla.brodin@imsweden.org
046-32 99 58

Erik Edling
Samordning av donationer, stiftelse och testamenten
erik.edling@imsweden.org
046-32 99 38

Hanna Ekblad
Föreningsutvecklare
hanna.ekblad@imsweden.org
046-32 99 63

Malin Ekelund
Chef för Insamling och engagemang
malin.ekelund@imsweden.org

Thomas Ericsson
Föreningsutvecklare
thomas.ericsson@imsweden.org
046-32 99 73

Robert Inghamn
Key Account Manager
robert.inghamn@imsweden.org
046-32 99 47

Anna Ljunggren
Föreningsutvecklare
anna.ljunggren@imsweden.org
031-381 27 21

Andrea Nyberg
Föreningsutvecklare
andrea.nyberg@imsweden.org
0704-10 03 42

Aldijana Tanovic
Föreningsutvecklare
aldijana.tanovic@imsweden.org
040-601 17 91

Amanda Windolf
Föreningsutvecklare (tjänstledig)
amanda.windolf@imsweden.org
08-408 838 07

Kommunikation och påverkan

Åsa Bengtsson
Kommunikatör
asa.bengtsson@imsweden.org
046-32 99 57

Linus Edlund
Kommunikatör
linus.edlund@imsweden.org
046-32 99 33

Anton Ericsson
Kampanjassistent
anton.eriksson@imsweden.org
046-32 99 55

Malin Kihlström
Kommunikatör
malin.kihlstrom@imsweden.org
046-32 99 76

Amanda Pietersen
Pressekreterare
amanda.pietersen@imsweden.org
046-32 99 53

Ola Richardsson
Chef Kommunikation och påverkan
ola.richardsson@imsweden.org
0708-21 77 88

Erik Törner
Kommunikatör
erik.torner@imsweden.org
046-32 99 56